Telent dziecka

Rodzice rzadko dostrzegają talenty swoich dzieci

 

Jedne dzieci lubią muzykę, inne plastykę, jeszcze inne matematykę. Rozpoznanie u dziecka talentu nie jest sprawą łatwą, ponieważ rodzice nie są obiektywni.

 

Jak rozpoznać talent u dziecka?

 

Są na to różne sposoby. Najczęściej robi się to przez obserwację. Czym się dziecko bawi, jak się bawi. Pamiętajmy, że talenty nie tylko są artystyczne. Talentami mogą być również organizatorski, matematyczny, czy literacki.

 

Jak rodzice w domu mogą odnaleźć talent dziecka?

 

Zanim dziecko pójdzie do przedszkola, rodzice spędzają z nim dużo czasu. Dla małego dziecka najważniejsza jest zabawa. Jeśli będziemy uważnie obserwować, czym i jak się bawi dziecko, to możemy wyłowić jego zainteresowania. Nie jest to łatwa sztuka, ponieważ rodzice raczej nie mają odniesienia do innych dzieci i ich osądy często nie są obiektywne. Talenty najczęściej ujawniają się w przedszkolu, czy w szkole, gdzie panie nauczycielki mogą porównać, np. jak śpiewa Jaś, a jak Krzyś.

 

Jak pielęgnować talenty?

 

O talenty niewątpliwie trzeba dbać. Naukowcy niejednokrotnie udowodnili, że jeśli nie pielęgnujemy talentów, to one się usypiają. Jeśli zauważymy, że dziecko jest uzdolnione w jakiejś dziedzinie, to nauczycielki rozwijają te talenty pracując indywidualnie z dzieckiem.

 

Czym się różnią zainteresowania od talentu?

 

U małych dzieci nie można jeszcze mówić o talentach. Małe dzieci interesują się różnymi rzeczami. Jedne dziedziny ich interesują bardziej, a inne mniej. O talentach tak naprawdę możemy zacząć mówić w stosunku do dzieci szkolnych, które są szczególnie uzdolnione w jakimś kierunku. Zdarzają się oczywiście wyjątki, ale wiek przedszkolny to z reguły jest za wcześnie na wykrywanie talentów.

Co zrobić, gdy dziecko np. bardzo ładnie rysuje, a nie lubi tego robić?

 

Takie sytuacje zdarzają się niezwykle rzadko. Jeśli dziecko nie lubi rysować, z reguły robi to niestarannie. Jeśli coś komuś wychodzi, to z reguły lubi to robić, bo jest chwalony, dzięki czemu wie, że w danej dziedzinie jest dobry. Jeśli już jednak zdarzy się taka sytuacja, to na pewno nie wolno dziecka do niczego zmuszać. Jeśli będziemy dziecko naciskać, że ładnie rysuje i powinno to robić, to możemy mu skutecznie to obrzydzić. Jeśli będziemy tolerancyjni, to jest szansa, że sam kiedyś dorośnie do tego i odkryje, że jest mu dobrze z tym, że ładnie rysuje i polubi tę czynność.

 

Czy talentów u dzieci należy szukać, czy same się objawiają?

Czasami zdarza się, że dziecko nie ujawnia swoich talentów. Bywa też tak, że talent u dziecka wykształca się w późniejszym okresie jego rozwoju. W naszym przedszkolu mamy zwyczaj, że na koniec zerówki organizujemy przesłuchania, na które zapraszamy przedstawicieli szkoły muzycznej, którzy są w stanie wychwycić, które dzieci mają talent muzyczny. Bywa, że opinie ekspertów ze szkoły muzycznej są dla rodziców zaskoczeniem, bo nigdy nie podejrzewali, że ich dziecko może mieć uzdolnienia muzyczne.

 

W jakim wieku można zauważyć talent u dziecka?

 

Dużo zależy od samego dziecka. Ważne jest też to, czy rodzice dokładnie obserwują jego rozwój. Jeśli rodzice bacznie przyglądają się swojemu dziecku, to talent może być zauważony znacznie wcześniej. Nie ma granicy, która mówi, że np. u trzylatka można zaobserwować jakiś talent. U każdego dziecka rozwija się to indywidualnie.

Aktualna Data i Czas

Sobota, 24, lipiec 2021

Ststystyka

Użytkowników:
9
Artykułów:
326
Odsłon artykułów:
270391

Gościmy

Odwiedza nas 3 gości oraz 0 użytkowników.